Zpět na blog

Kodl se do důchodu nechystá, v pokrčeném psacím bloku má ještě hromady nápadů

I přestože jsme začínali jako malá skupina bývalého JZD, konstruktéra a pár zámečníků, dnes je nás trochu víc, je nás už 140 s Kornfeil Industry 195, to je dost. Přesto se pořád vnímáme jako rodinná firma. Chtěli bychom, abyste se cítili jako členové rodiny také vy. A protože se obvykle členové rodiny znají velmi dobře, rozhodli jsme se vám představit postupně jednotlivé členy Kornfeil rodiny, tedy především to, co celý den dělají, co je baví a co je naopak štve. A protože šéfové mají jít příkladem, odhalil jako první, co celý den vlastně dělá, Kodl, tedy Karel Kornfeil – zakladatel firmy. Přečtěte si, jak vypadá den s Karlem. 

Váš pracovní den začíná okolo sedmé ráno. Co vás postaví na nohy?

K úspěšnému startu potřebuji sprchu a dobré kafé, doma piju Nespresso a v kanceláři, co mi kolegyně naservírují. Káva mi dodává energii během celého dne ještě několikrát. Po práci vyměňuji kávový hrnek za láhev vína a tenisky, někdy za gauč. Odpočinu si na procházkách v přírodě, které zakončuji doma s rodinou u dobrého červené vína.

„Vývoj a konstrukce je můj srdcový obor, který je zároveň jeden z nejdůležitějších pro firmu.“

Po ranním kávovém rituálu se většinou scházíte s účetním oddělením. Co s nimi dennodenně řešíte?

S Vlaďkou řešíme, zda jsou naši klienti disciplinovaní a platí nám včas faktury, také noapak jak jsme dochvilní v platbách my. Je to nekonečný kolotoč, který není lehké ukočírovat. Stačí pár dnů zpoždění a dostáváme se do skluzu s platbami i my. Strávíme tím okolo hodiny a půl každý den. Nevyhnu se tomu ani na cestách, na kterých trávím tak třetinu roku, tuto ranní povinnost z nich řeším aspoň po telefonu a taky z iPadu. Naučil jsem se ho konečně používat, je to skvělý nástroj a pomocník.

Kromě financí máte na starost také vývoj a konstrukci. Nedochází vám po více než pětadvaceti letech ve firmě nápady na novinky a zlepšení?

Vývoj a konstrukce, je to můj srdcový obor, který je zároveň jeden z nejdůležitějších pro firmu. Věnuji se mu proto několik hodin denně. Nápady jsou pořád, ať ty zlepšující nebo zcela nové. Potřebuji mít proto stále u sebe blok se čtverečkovaným papírem a tužku. Tak můžu zaznamenat, co mě zrovna napadne, a pak to předávám naším skvělým konstruktérům Josefovi Zborovskému nebo Markovi Zálešákovi, kteří to převedou do počítače a dále s tím pracují. Někdy mě usměrní, kreativita je mojí silnou stránkou, ale vím, že jsem někdy kreativní až moc. Pomalu se učím i s elektronickou tužkou zaznamenávat nápady do již zmíněného iPadu. V tom se ale ještě musím hodně zlepšit.

Přesto, že jste nedávno oslavil šedesátku, do důchodu se zatím asi nechystáte?

Nedokážu si představit, že bych chod firmy sledoval jen z povzdálí. Myslím, že ještě můžu být užitečný a co bych doma dělal. Práce mě opravdu baví.

V čem myslíte, že jste pro firmu stále největším přínosem?

Svými zkušenostmi se snažím pomáhat nejen konstruktérům, ale také obchodním zástupcům firmy na konzultacích o stávajících i potenciálních klientech. Všechny větší projekty musí projít mým nebo Vojtěchovým schválením. Kromě supervize jezdím do terénu za významnými klienty na osobní schůzky. S bratrem pak také rozhodujeme o investičním a technickém rozvoji firmy.

„Nedokážu si představit, že bych chod firmy sledoval jen z povzdálí. Myslím, že ještě můžu být užitečný a co bych doma dělal. Práce mě opravdu baví.“

Váš pracovní týden má většinou šest dní. Jak se nabíjíte energií?

V sobotu chodím jen na dopoledne do 12.00 hodin. Pak mířím domů za svou manželkou, mojí manažerkou volnočasových aktivit, která vždy naplánuje nějaký pěkný výlet.