Zpět na blog

Kodl se do důchodu nechystá, v pokrčeném psacím bloku má ještě hromady nápadů

I přestože jsme začínali jako malá skupina bývalého JZD, konstruktéra a pár zámečníků, dnes je nás trochu víc, je nás už 140 s Kornfeil Industry 195, to je dost. Přesto se pořád vnímáme jako rodinná firma. Chtěli bychom, abyste se cítili jako členové rodiny také vy. A protože se obvykle členové rodiny znají velmi dobře, rozhodli jsme se vám představit postupně jednotlivé členy Kornfeil rodiny, tedy především to, co celý den dělají, co je baví a co je naopak štve. A protože šéfové mají jít příkladem, odhalil jako první, co celý den vlastně dělá, Kodl, tedy Karel Kornfeil – zakladatel firmy. Přečtěte si, jak vypadá den s Karlem. 

Váš pracovní den začíná okolo sedmé ráno. Co vás postaví na nohy?

K úspěšnému startu potřebuji sprchu a dobré kafé, doma piju Nespresso a v kanceláři, co mi kolegyně naservírují. Káva mi dodává energii během celého dne ještě několikrát. Po práci vyměňuji kávový hrnek za láhev vína a tenisky, někdy za gauč. Odpočinu si na procházkách v přírodě, které zakončuji doma s rodinou u dobrého červeného vína.

Vývoj a konstrukce je můj srdcový obor, který je zároveň jeden z nejdůležitějších pro firmu.“

Po ranním kávovém rituálu se většinou scházíte s účetním oddělením. Co s nimi dennodenně řešíte?

S Vlaďkou řešíme, zda jsou naši klienti disciplinovaní a platí nám včas faktury, také naopak jak jsme dochvilní v platbách my. Je to nekonečný kolotoč, který není lehké ukočírovat. Stačí pár dnů zpoždění a dostáváme se do skluzu s platbami i my. Strávíme tím okolo hodiny a půl každý den. Nevyhnu se tomu ani na cestách, na kterých trávím tak třetinu roku, tuto ranní povinnost z nich řeším aspoň po telefonu a taky z iPadu. Naučil jsem se ho konečně používat, je to skvělý nástroj a pomocník.

Kromě financí máte na starost také vývoj a konstrukci. Nedochází vám po více než pětadvaceti letech ve firmě nápady na novinky a zlepšení?

Vývoj a konstrukce, je to můj srdcový obor, který je zároveň jeden z nejdůležitějších pro firmu. Věnuji se mu proto několik hodin denně. Nápady jsou pořád, ať ty zlepšující nebo zcela nové. Potřebuji mít proto stále u sebe blok se čtverečkovaným papírem a tužku. Tak můžu zaznamenat, co mě zrovna napadne, a pak to předávám naším skvělým konstruktérům Josefovi Zborovskému nebo Markovi Zálešákovi, kteří to převedou do počítače a dále s tím pracují. Někdy mě usměrní, kreativita je mojí silnou stránkou, ale vím, že jsem někdy kreativní až moc. Pomalu se učím i s elektronickou tužkou zaznamenávat nápady do již zmíněného iPadu. V tom se ale ještě musím hodně zlepšit.

Přesto, že jste nedávno oslavil šedesátku, do důchodu se zatím asi nechystáte?

Nedokážu si představit, že bych chod firmy sledoval jen zpovzdálí. Myslím, že ještě můžu být užitečný, a co bych doma dělal. Práce mě opravdu baví.

V čem myslíte, že jste pro firmu stále největším přínosem?

Svými zkušenostmi se snažím pomáhat nejen konstruktérům, ale také obchodním zástupcům firmy na konzultacích o stávajících i potenciálních klientech. Všechny větší projekty musí projít mým nebo Vojtěchovým schválením. Kromě supervize jezdím do terénu za významnými klienty na osobní schůzky. S bratrem pak také rozhodujeme o investičním a technickém rozvoji firmy.

„Nedokážu si představit, že bych chod firmy sledoval jen zpovzdálí. Myslím, že ještě můžu být užitečný, a co bych doma dělal. Práce mě opravdu baví.“

Váš pracovní týden má většinou šest dní. Jak se nabíjíte energií?

V sobotu chodím jen na dopoledne do 12.00 hodin. Pak mířím domů za svou manželkou, mojí manažerkou volnočasových aktivit, která vždy naplánuje nějaký pěkný výlet.